Poniżej poziomu (II) | Tomasz W. Opalenica | Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem... Humanizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm!
Poniżej poziomu (II) 2012-07-01

Mój list został opublikowany wraz z odpowiedzią redakcji, która mnie zdecydowanie nie satysfakcjonuje:Jeśli chodzi o konkretny, podany przez Pana przykład - uważamy, że rozdawanie religijnej wody na niereligijnym marszu nie byłoby niestosowne. Niech gorliwi katolicy też rozdają, co chcą, byle nie przeszkadzali w marszu i nie rzucali kamieniami, co czasem mają w zwyczaju. Z tego samego powodu nie uważamy też, aby podawanie wody uczestnikom procesji było niestosowne i związane z zasadą "oko za oko". Podawaliśmy wodę - coś obiektywnie dobrego, a nie np. kamienie czy obraźliwe okrzyki. Owszem, to była prowokacja, al pogodna i nienapastliwa, a jej celem było pobudzenie do refleksji. Niemniej dziękujemy za krytyczne uwagi. Każde Państwa uwagi stanowią dla nas temat do przemyśleń.
Jeżeli ktoś chce sobie przypomnieć treść mojego listu to jest w poprzedniej notce. Ja odpowiedziałem dodatkowo tak:

Mój list został opublikowany wraz z odpowiedzią redakcji, która mnie zdecydowanie nie satysfakcjonuje. Chciałbym jeszcze krótko się do niej odnieść. Idę o zakład, że 99% osób biorących udział w procesji Bożego Ciała odniosło by się negatywnie do tej prowokacji (poczuliby się urażeni, zniesmaczeni, etc etc) i wcale im się nie dziwię. Jestem pewien, że wiedzieli o tym również prowokujący. I jest to dla mnie otwarte łamanie zasady "nie czyń drugiemu co tobie niemiłe" i brak empatii. Ja na przykład rozumiem jak mogłaby się poczuć taka osoba, która nie chce być rozpraszana i potrzebuje kontemplacji (wiem, że w takim przemarszu to mniejszość) i chociażby ze względu na takie osoby nie podjąłbym się zorganizowania takiej akcji. Co innego rzucanie jajkami w szyby plebanii, gdzie mieszka ksiądz oskarżony o pedofilię, lecz po co uderzać w zwykłych wiernych? Jak to pisał pan Marek kiedyś: są antyklerykałowie i są ci, którzy kierują się nienawiścią do religii i wszystkiego co z nią związane (z wszystkimi księżmi na czele). Wg mnie tej akcji bliżej do drugiej grupy. Jeszcze raz powtórzę, wystarcza fakt, że wiem jak poczuliby się zwykli wierni tej procesji i że ja również czegoś takiego na ich miejscu bym sobie nie życzył.

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Wala, OpalenicaI wystarczy. Bronię tutaj akurat drugiej strony, tej którą zwykłem krytykować, bo wiem jak bym się poczuł na miejscu tych ludzi i sam biorąc udział w przemarszu ateistów nie chciałbym być "atakowany" takimi "prowokacjami".


Może Cradle of filth?Dodaj komentarz


Tupack 2012-07-02

Halo ziemio, nie rozumiem Twojego komentarza. "codziennie jestes prowokowany ,oszukiwany ,nękany" nie rozumiem jaki to ma związek, nawet jeśli, bo nie potwierdzam.
"Wazne zeby umieć zaakceptowac stan rzeczy i być tolerancyjnym chociaż wszyscy wiemy ,że my Polacy mamy problem z akceptacją wszystkiego co inne." To już w ogóle nie wiem jak odnieść do mojego tekstu. Można zaakceptować wszystko co nie godzi w nas samych (lub w innych). A ta akcja godziła w innych. To, że Kościół często lekceważy, gryzie itd innowierców i niewierzących, to nie jest powód, żeby niewierzący i antyklerykałowie szczypali Kościół (wierzących). Na tym poziomie nigdy nie "wygramy".
"aby sprostac temu zadaniu łamaniom tradycji jakze mocno zakorzenionej i wyniszczajacej." Pewnie mówisz tu o myśli katolickiej. I muszę przyznać, że tu się zgadzam. Ale ważne są metody, środki i sposób w jaki się to robi. To właśnie wynika z odpowiedzi redakcji: oni są chamscy jak świnie często i rzucają kamieniami to my sobie możemy pozwolić na tylko nieco mniej chamską prowokacyjkę. No nie w tym rzecz chyba.
Myślę, że piszę teraz do ślepo zakochanego czytelnika gazety FiM. Kilka głębszych oddechów, chwila zastanowienia i może dojdziesz do tych samych wniosków?

Wave, ja myślę, że tu właśnie chodziło o katolicyzm, a nie tradycję jako taką. Ale nie chcę się z Tobą wdawać teraz w polemikę ;) Tylko informuję

wave 2012-07-02

Więc Twoim zdaniem powinniśmy siedzieć cicho na każdym kroku, nawet jak ktoś nas obraża, godzi w nasze uczucia? To byłoby dopiero głupie.
Aa i niezłą przesadą wydaje mi się określenie tradycji jako "wyniszczającej"...

halo ziemia 2012-07-01

Człowieku Ty nie masz innych problemów?Spójrz wokól siebie codziennie jestes prowokowany ,oszukiwany ,nękany---wszędzie w domu w pracy w szkole w sklepie w pociagu. Wazne zeby umieć zaakceptowac stan rzeczy i być tolerancyjnym chociaż wszyscy wiemy ,że my Polacy mamy problem z akceptacją wszystkiego co inne.Ale po to nasze pokolenie przyszło na swiat aby sprostac temu zadaniu łamaniom tradycji jakze mocno zakorzenionej i wyniszczajacej.

e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]