Tomasz W. Opalenica | Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem... Humanizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm!
Trybunał stanu 2012-11-23

... dla Ziobry i Kaczyńskiego. Wniosek jest. Brzmi to wszystko pięknie i mógłby w końcu ktoś tych prostaków przed trybunałem stanąć. Chociaż przyznam, że w to nie wierzę i myślę, że PO samo się po części z poparcia swojego wniosku wyłamie.


Szkoły bez religii 2012-11-22

Ktoś by mógł powiedzieć, że takie w Polsce nie istnieją. Jednak, choć jest ich niewiele, to zdarzają się wyjątki. Gazeta.pl podaje, że takich szkół w Polsce jest prawie dziewięćset. To budująca informacja. Mogłoby być więcej takich szkół. A w miejsce religii można by wprowadzić filozofię z etyką i wtedy taki ja, za jakieś trzy lata, mógłbym się w takiej szkole pięknej zatrudnić i wychowywać młode pokolenie. Plan to niecny i być może kiedyś go zrealizuję.Młode pokolenie na każdym kroku udowadnia, że polski system szkolnictwa coraz słabiej wychowuje, praktycznie nie przekazuje wartości ponadczasowych i nie sugeruje młodzieży ram zachowania w jakich powinni się poruszać. Młodzież udowadnia to na każdym kroku (mowa o tym jej odsetku, który nie otrzymał pełnego wychowania od rodziców - a jak nie od rodziców to wiadomo, że znikąd się dziś go nie otrzyma) chociażby poprzez akty wandalizmu, brak szacunku wobec starszych, kultury wobec kobiet, chamstwo, przekleństwa używane jako przecinki. Myślę, że tutaj właśnie byłoby potrzebne wsparcie dla rodziców ze strony szkoły (która niestety traci swój autorytet). Element wychowawczy można by wprowadzić właśnie na lekcjach etyki połączonej z filozofią (lekcje wychowawcze są w wielu przypadkach czystą kpiną, nadrabianiem zaległości przez nauczyciela czy załatwianiem spraw organizacyjnych).


Jednak nie liczę w tym momencie na jakąkolwiek zmianę ze strony rządu. Rząd nie ma pieniędzy, rząd nie ma chęci i siły na zmianę. Być może rządowi odpowiada takie społeczeństwo, bo przecież to cham wybiera chama. Cham w chamie widzi dla siebie szansę. Bo cham, drodzy Państwo, cham na szczycie daje usprawiedliwienie chamskiego zachowania chama ze społecznych nizin. Bo skoro cham w sejmie może sobie pozwolić na "Spier..." w kierunku kulturalnej osoby to na co może sobie pozwolić cham przeciętny?


Wracając do tematu, szybko też liczba szkół bez religii się nie zmieni z powodu podanego w artykule, powodu, który bulwersuje mnie już od wielu lat:
Nie zawsze jednak dyrektorzy szkół postępują zgodnie z obowiązującym prawem. Zgłoszenia wymaga bowiem udział dziecka w zajęciach, a nie rezygnacja z nich. Wiele szkół przyjmuje jednak założenie, że wszyscy uczniowie będą chodzić na religię. Od rodziców wymaga się pisemnej deklaracji, że wypisują dziecko z zajęć. Tymczasem powinno być odwrotnie - deklaracje takie powinni składać wyłącznie rodzice zapisujący dziecko na katechezę. Tymczasem w wielu placówkach publicznych religia nadal jest odgórnie umieszczana w planie zajęć, zanim rodzice zdążą podpisać zgłoszenie udziału dziecka w lekcjach.Jednak w przypadkach kiedy łamanie prawa dotyczy w jakikolwiek sposób KrK - osoby odpowiedzialne za pociąganie do odpowiedzialności stają się niezwykle opieszałe, bądź mówią o niskiej szkodliwości czynu, czy wręcz w ogóle problemu nie zauważają. To przykre. - Wszyscy równi ale niektórzy bardziej. Tego też uczy obywateli nasz niesprawiedliwy wymiar sprawiedliwości...


Na koniec może Hey - w nowej odsłonie, lecz nadal przekonujący i przyjemny dla ucha. Tak na rozweselenie po niezbyt przyjemnym wątku:
ELFicka porażka czy epicka zmiana? 2012-11-21

Czyli rzecz o Kolejach Wielkopolskich. Notka przede wszystkim dla kursujących w relacjach Poznań - Zbąszynek, Poznań - Kutno, gdzie KW przejmą od Przewozów Regionalnych opiekę nad przewozami pasażerskimi.


Zmiana nastąpi 9 grudnia. Wtedy też na tory wyjedzie pierwszy ELF. Miałem przyjemność widzieć dzisiaj ten pociąg i przyznam, że jest imponujący. Siedzenia jak w pierwszej klasie, klimatyzacja, biletomaty, obsługa niepełnosprawnych (ponoć nawet interkomy do porozumiewania się z maszynistą). Ciekawe informacje, przedstawione w propagandowej ulotce to m.in.:


- 200 miejsc siedzących, a łącznie 450.


- Monitoring, klimatyzacja, 2 toalety (w tym 1 dla niepełnosprawnych).


- Spełnia najnowsze wymagania dot. bezpieczeństwa


i najważniejsze:


- Osiąga prędkość do 160 km/h.


Spójrzmy na to cacko (zakupiono ich 22 sztuki):


 


ELF


Można by rzec - wspaniale! Ale czy są jakieś haczyki? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Przede wszystkim mnie i wielu klientów dotychczasowych PR interesuje cena biletu. Czy wzrośnie? Wydaje mi się, że tak (bilety w relacji Poznań - Wolsztyn, gdzie rządzą KW są stosunkowo droższe). A przede wszystkim co z miesięcznymi? Czy kupując bilet miesięczny na przejazdy KW będę mógł też jeździć Przewozami Regionalnymi (które całkowicie z owej trasy nie znikną)?


To jedno pytanie. Kolejna dość kuriozalna sytuacja to problem z prędkością owego pociągu. Jak donosi Metro w artykule "Nowe pociągi są za szybkie" - nie ma co liczyć na to, że pociąg będzie rozwijać maksymalną prędkość. I nie chodzi tu wcale o tory (które na tych trasach są dostosowane do takiej prędkości), lecz o ekonomiczność jazdy. Pociągi będą rozwijać prędkość do 120 km/h! Czyli tak praktycznie nic się nie zmieni lub zmieni się nieznacznie o jakieś 2-3 minuty na 40 km trasy - czyli niezauważalnie!
Tłumaczone jest to na dwa sposoby:


1. Na tych relacjach "w ruchu regionalnym nie wszyscy podróżni mają miejsca siedzące" (jakby nie można było zakupić dłuższych składów), a że pociąg ma duże przyspieszenie i odległości między stacjami są krótkie, to stojący mogliby się poprzewracać. Kuriozalne, nieprawdaż?


2. Drugi argument to fakt, że pociągi jeżdżące powyżej 130 km/h muszą mieć dwóch maszynistów.


I wszystko jasne. Pojedziemy tak samo wolno, być może drożej i być może nieco wygodniej (o ile nie w tłoku, będąc miażdżonymi przez otaczający tłum). Ale czemu się dziwić w tym kraju, gdzie ministerstwo żąda od szpitala zwrotu należności w wysokości 10 gr i robi to przy pomocy listu poleconego wartego złotych cztery?!


Poza tym jest jeszcze jeden problem. Czy te pociągi wytrzymają niewychowanie w dużej części społeczeństwo polskie? Bo skoro można niszczyć i kraść mienie publiczne, skoro można pisać, naklejać i rysować wszystko co nie nasze i wreszcie skoro można defekować (przykładowo) w przejściu podziemnym, to czy te pociągi również nie będą narażone na uroki braku wychowania? A warto przypomnieć, że na inwestycję poszło pół miliarda zł (z czego 170 mln zł z UE - tu widać jak nam Unia pomaga). Szkoda, żeby te pieniądze nie zostały w pełni wykorzystane lub, co gorsza, poszły w błoto...


Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ i tak trzeba dojechać. Jak to powiedział konduktor dzisiaj w pociągu: "Wszyscy przechodzimy do Kolei Wiejskich". Ciekawe dlaczego zyskały sobie takie miano.


"Spierdalaj" 2012-11-11

Ja to jeszcze powiem i nie wywoła to ogólnopolskiego skandalu ale profesor? W miejscu swojej pracy, czyli w sejmie? Na stanowisku publicznym i to publicznie? No to chyba trochę nie wypada... Kto takie świnie wybiera na posłów? To przykre.


Tak poza tym to trochę już czasu od tego wydarzenia minęło, a teraz święto Niepodległości. Na WOSie polskim pan nam tłumaczył, że jest to data dość umowna związana z przybyciem Piłsudskiego do Warszawy, lecz nawet to wydarzyło się dzień później. Mnie z kolei interesuje coś innego. Czy będzie spokojnie, czy znów ktoś nie z takiego miasta, nie z takim wyglądem, czy nie z takiego marszu zostanie pobity przez prawdziwych patriotów polskiego narodu...


Było sobie kłamstwo 2012-11-01

Film, który w Polsce się nie wybił i wybić się nie mógł. Film z dość niską oceną na portalach, bo nie wszystkim zgadza się z ich ideologią - stawia zbyt wiele niewygodnych pytań. Prosty i do bólu przejrzysty, a jednak wywołujący refleksje i myśli zupełnie nowe - film Było sobie kłamstwo.


Jest to kolejny film po Wiara czyni czuba o tematyce komiczno... hmmm religijnej? Było sobie kłamstwo jednak sięga głębiej i wątek religijny jest tutaj jednym z wielu. Daje odpowiedź co by było gdyby brakło całej otoczki, którą ludzie tworzą, żeby im było łatwiej - w tym samego kłamstwa. Najbardziej bulwersujące może tu być dla ludzi religijnych to, że religia została potraktowana jako jedno z wielu kłamstw. Kłamstwo, które niesie nadzieję, lecz nie zmienia ludzi, nie czyni ich lepszymi... To główny bohater, który jako jedyny jest wszystkiego świadom jest tutaj najbardziej pozytywną postacią.


Polecam wszystkim. Nie napiszę tu nic więcej, żeby pozostawić wszystkim miejsce do przemyśleń. Zacytuję tylko fragment, który może być powodem braku popularności tego filmu w Polsce (i faktu, że praktycznie o nim nie słyszałem, jak i zapewne Wy...)."- Dziewiąte, Gość w górze, który pilnuje wszystkiego decyduje czy trafisz do dobrego czy złego miejsca, kto będzie żył, a kto umrze.
- On stoi za klęskami żywiołowymi?
- Tak
- Za rakiem mojej mamy?
- Tak
- Przez niego drzewo przygniotło mi samochód?
- Tak
- On zabił zawałem serca mojego tatę?
- Tak
- ...
- Ja mówię pieprzyć gościa w niebie!
- Tak, wredny typ!
- Tchórz, potrafi krzywdzić tylko z ukrycia!
- Powstrzymajmy sukinsyna nim wszystkich nas zabije!


- Słuchajcie! Gość w górze, który wszystkiego pilnuje jest też sprawcą tego co dobre.
- On mnie uratował kiedy łódka się wywróciła?
- Tak!
- I on wywrócił łódkę?
- Też..."No i przede wszystkim TO CZŁOWIEK WYMYŚLIŁ BOGA I RELIGIĘ. Takie przesłanie nie może przejść w tym kraju. Cenzura o to zadbała i pomimo tego, że film świetny to jednak w Polsce praktycznie nie promowany.


pizza hut


P. S. No i ten dekalog na kartonach po pizzy...


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]