Tomasz W. Opalenica | Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem... Humanizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm!
Notka teatralna 2014-10-09

Po długich i pracowitych miesiącach przyszedł czas na ukulturnianie się i wydawanie pieniędzy. Wróciły "ukochane" studia i czas już najwyższy na pisanie pracy magisterskiej. Jednak notka miała być teatralna, więc będzie o sztukach dużych i małych. To co udało mi się już zobaczyć to:


Elsynor - nowy spektakl Teatru Nowego w Poznaniu. Pierwszy spektakl o grach, o problemach związanych z wirtualnym światem... o problemach jak najbardziej rzeczywistych. Gry wciągają w swój świat, co wywołuje wiele negatywnych konsekwencji.
Spektakl z dużą dozą humoru, a jednak wskazujący na konkretny problem (bez moralizowania). Do czynienia mamy z trzema postaciami, które z kolei kierują losem bohaterów gry Elsynor (w jednej z ról Mariusz Zaniewski). Bohaterowie, jak i postacie, uczestniczą w scenach kompletnie spontanicznych. Możemy przyglądać się rozgrywce trwającej 5 lub 20 minut i do końca nie będzie wiadomo kto wygra. Możemy obserwować układanie kostki. Czy uda się ją ułożyć? Zależy to tylko od postaci, która mierzy się z zadaniem.
Byłem na tym spektaklu dwa razy i miałem przyjemność widzieć dwa różne wyniki. Spontaniczność w teatrze - coś wspaniałego. Polecam.


Dwunastu Gniewnych Ludzi - najbardziej objazdowy spektakl Teatru Nowego. Tym, którzy widzieli film, nie trzeba nic mówić, ani polecać. Po prostu muszą to zobaczyć. Dla całej reszty: Spektakl opowiada o procesie sądowym, gdzie ława przysięgłych ma zadecydować o losie oskarżonego. Winny czy nie? Odpowiedź nie jest prosta. Dyskusja będzie burzliwa, a scena wydłużona o trzy rzędy, aby bohaterom łatwiej było rozładować emocje.
Byłem i wybieram się raz jeszcze. Przedstawienie jest poruszające. Jeden z najlepszych spektakli na jakich byłem.Czeka mnie jeszcze Obwód Głowy. Nie byłem, więc o ocenę pokuszę się po spektaklu.


Na koniec DAGADANA - polsko-ukraiński zespół: 


...


Jednak, żeby nie było tak kulturalnie (schamić po odchamieniu też się trzeba) polecam wszystkim nowy serial twórcy Włatców Móch - La Maviuta. Dodaję czołówkę serialu i prognozuję, że już niedługo będzie to najpopularniejsza polska telenowela. Odcinki do znalezienia w sieci.

e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]